Εκπαιδευτικά εργαλεία για εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Λόγω της πρωτοφανούς κατάστασης κοινωνικού αποκλεισμού που βιώνουμε, το έργο των εκπαιδευτικών δυσχεραίνεται ενώ και οι μαθητές βιώνουν μια κατάσταση εκπαιδευτικής ασυνέχειας. Σε μια προσπάθεια ευρείας χρήσης των τεχνολογικών μέσων για την επίτευξη της σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, σας παρουσιάζουμε ενδεικτικά κάποιες προτάσεις και εργαλεία που θα σας βοηθήσουν να κάνετε την εξ αποστάσεως εκπαίδευση λίγο πιο ενδιαφέρουσα. Εξάλλου, και μετά την επιστροφή στην εκπαιδευτική κανονικότητα, όλα αυτά θα είναι πολύ χρήσιμα εργαλεία για την ψηφιοποιημένη καθημερινή εκπαιδευτική δραστηριότητα. Περιηγηθείτε και γνωρίστε:

Ευχαριστούμε τον μόνιμο εκπαιδευτικό της ΔΔΕ Λευκάδας κλ. ΠΕ86, κ. Παπαγεωργίου Νικόλαο, ο οποίος έχει συμβάλει στον εξωραϊσμό της ιστοσελίδας της Υπηρεσίας μας και μας έχει παραχωρήσει τη δυνατότητα να δημοσιεύουμε άρθρα από την προσωπική του ιστοσελίδα στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

You May Also Like