Εκπαιδευτικό υλικό για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Αγαπητοί μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί,

με αφορμή την εκδήλωση που συνδιοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λευκάδας και το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών Λευκάδας, σας παρουσιάζουμε στο άρθρο αυτό, υλικό σχετικά με την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Μπορείτε λοιπόν να δείτε…

Την παρουσίαση της εκδήλωσης με τα βασικά σημεία:

Τα βίντεο που προβλήθηκαν στην εκδήλωση:

Ιδιωτικότητα στο Διαδίκτυο

Εκφοβισμός στο Διαδίκτυο (για μικρά παιδιά Δημοτικού)

Η Λούσι και το Αγόρι

Κράτα τα προσωπικά σου δεδομένα… Προσωπικά!

Παντοπωλείο… το Διαδίκτυο!

Το έντυπο της εκδήλωσης για τους μαθητές και τα σχολεία μας

3. Εγκεκριμένο Υλικό σε μορφή μαθημάτων για Δασκάλους/Δασκάλες και παιδιά Δημοτικού:

Επικοινωνούμε με σεβασμό.

Σωστή χρήση της τεχνολογίας (για μαθητές Δ΄ Ε΄ και ΣΤ΄Δημοτικού).

Παρουσίαση για μικρά παιδιά Δημοτικού ηλικίας 6-9.

Εργαλειοθήκη “Trust me” (Εμπιστέψου με) για ηλικίες 9-11.

Εργαλειοθήκη “Star Toolkit” για παιδιά με ειδικές μαθησιακές ανάγκες.

-Ένα βίντεο με απλά λόγια για την ασφάλεια των παιδιών στο διαδίκτυο. Παρακολουθήστε το με τους μαθητές σας ή με τα παιδιά σας!

Ένα Quiz για παιδιά Δημοτικού για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. (και εδώ οι απαντήσεις)

-Το βραβευμένο βίντεο για τα πνευματικά δικαιώματα (Όταν ο Ορφέας δημιουργούσε…):

Ένα σταυρόλεξο για το Διαδίκτυο (με πιθανή χρήση στην ώρα της Ξένης Γλώσσας, αφού οι λέξεις είναι στα Αγγλικά)

Μαθαίνω για τα προσωπικά Δεδομένα

Πολλά quiz από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

Ολοκληρωμένα Σχέδια Μαθημάτων για εφαρμογή στην τάξη

Παιχνίδια, Άρθρα και συνεχής ενημέρωση για θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο από τον ιστότοπο Cyberkid της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Δεκάδες αφίσες με μηνύματα για τους πίνακες ανακοινώσεων των σχολείου σας, από το ελληνικό κέντρο ασφαλούς διαδικτύου

Χρήσιμοι Ιστότοποι με εγκεκριμένο υλικό για κάθε ηλικιακή ομάδα, αλλά και για γονείς και εκπαιδευτικούς:

Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (saferinternet4kids.gr) – Πλούσιο υλικό με σχεδόν καθημερινή ενημέρωση

Ο κόμβος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Η Ελληνική Aνοικτή Γραμμή για το παράνομο περιεχόμενο στο Διαδίκτυο

Η Γραμμή Βοηθείας help-line με υποστήριξη και συμβουλές για θέματα που σχετίζονται με τη χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των ηλεκτρονικών παιχνιδιών (παρενόχληση, εξάρτηση, επιβλαβές περιεχόμενο, παιδοφιλία κ.λπ).

Η ιστοσελίδα της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα

Η ειδική σελίδα του Οργανισμού Πνευματικής Ιδιοκτησίας για την ευαισθητοποίηση μαθητών

Ο κόμβος της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (Cyberkid) της Ελληνικής Αστυνομίας (με δυνατότητα λήψης εφαρμογής για κινητές συσκευές)

Το κέντρο ασφαλείας της Google για Οικογένειες

2 κατατοπιστικά βιντεάκια σχετικά με την Εργονομία (σωστή στάση σώματος και συμβουλές χρήσης για Laptop και κινητές συσκευές)

Για τα Σχολεία μας:

-Αξίζει να δείτε την περίπτωση πιστοποίησης του Σχολείου σας, με ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας (esafety label)

-Αξίζει να συμμετέχετε σε εγκεκριμένες από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. δράσεις (π.χ. Υποστηρικτής Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, συμμετοχή σε διαγωνισμούς για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο), κλπ.

-Επίσης στον ιστότοπο του Γυμνασίου και Λυκειακών Τάξεων Βασιλικής, στην αντίστοιχη κατηγορία για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, μπορείτε να πάρετε ιδέες από εκδηλώσεις και υλικό από παρουσιάσεις που έχω κάνει σε μαθητές και γονείς και να τις προσαρμόσετε στις ανάγκες σας.

-Τέλος, αν επιθυμείτε μπορείτε να παρακολουθείτε την προσωπική μου σελίδα Embedded – Εκπαίδευση με χρήση Υπολογιστή, στα άρθρα για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο θα βρείτε αρκετό υλικό. Εκεί θα βρείτε και μια φόρμα επικοινωνίας μαζί μου. Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου – θα χαρώ ιδιαίτερα αν μπορέσω κάπου να βοηθήσω.

Παπαγεωργίου Νικόλαος (ΠΕ 86)

You May Also Like